Saç Ekiminden Sonra Neler Yenmeli Sayfa Görüntülenme : 40690

Saç ekimi sonrası merak edilen diğer konu, saç ekiminden sonra neler yemeli? Saç ekiminden sonra nasıl beslenmeli veya saç ekiminden sonra neler yenmemeli sorularının cevabını sizler için araştırdık.

Saç Ekiminden Sonra Neler Yenmeli

Saç ekimi uygulamalarından sonra en önemli aşamalardan biride koruma ve iyileşme aşamasındadır. Bu sürecin sağlıklı ilerlemesinde ise çevresel, psikolojik ve beslenmeye bağlı birçok faktör etkilidir. 

Saç ekimi sonrası hastaların akıllarında; ‘ saç ekiminden sonra neler yemeli’ ‘ saç ekimi sonrasında nasıl beslenmeli’ veya ‘saç ekiminden sonra neler yenmemeli’ gibi birçok soru işareti oluşmaya başlıyor. 

Genel olarak kabul edildiği üzere;  vücudumuzun içeriden alınan vitamin ve minerallerle beslenmesi her açıdan çok önemlidir. 

Bu süreçte ki en önemli adım, hücrelerin kendini yenilemesinde yardımcı olan aynı zamanda saçlarımıza da yararı olan vitamin ve mineraller ile vücuda doğal takviye yapılmasıdır.  

Öncelik daima hekiminizin yönlendirme ve talimatlarına uyum sağlamanız, sonrasında ise beslenme şeklinize gereken önemi vermenizdir. 

Bilindiği üzere vücuda alınan her gıdanın vücudumuzda belirli etkileri vardır. 

Saç ekimi sonrası bu konuda biraz daha seçici davranılmalı ve besin öğeleri açısından zengin gıdaları tercih edilmelidir. Buradaki doğru beslenme aynı zamanda ekimi yapılan yeni saçların sağlıkla büyümesi anlamına gelecektir. 

Peki ‘ saç ekimi sonrası  neler yenmelidir’ aşağıda detaylı olarak inceleyebilirsiniz? 

1 -A Vitamini

A vitamini, saçlı deriyi nemlendiren ve saçları sağlıklı kılan yağ dokusuna benzer bir madde olan sebum üretiminde de etkilidir. 

A vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olabildiği gibi, saç derisinde kaşınmaya ve saç derisinde kurumaya neden olmaktadır. 

A vitamini Açısından Zengin Olan Bazı Besin Kaynakları: 

Havuç, Dana Ciğeri, Lahana, Ispanak, Balkabağı.

2 -E Vitamini

E vitaminin en önemli özelliği; yaralı ciltlerin hızlı iyileştirmesi ve yara izlerini geçirmesidir. Aynı zamanda antioksidan özelliği de ulunuyor. 

E vitamini Açısından Zengin Olan Bazı Besin Kaynakları

Badem, Fındık, Ceviz Kereviz, Ton Balığı, Muz, Domates, Ay Çekirdeği 

3 -Çinko

Çinko eksikliği yaşanan durumlarda saç seyrelmesi ve saç dökülmesi ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bu sebepten ötürü, saç ekimi operasyonundan sonra çinko desteği alınması çok önem arz etmektedir.

Çinko  Açısından Zengin Olan Bazı Besin Kaynakları;  

Kabak Çekirdeği, Ayçiçeği Çekirdeği, Balık, Yumurta, Süt, Badem 

4 -Demir

Demir eksikliği saç dökülmesine sebebiyet verebilmektedir, demirin saçları güçlendirdiği ise genel bilgiler arasındadır. Sadece saçlara değil tüm vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden dolayı iyileşme sürecine de saç köklerine ciddi katkı sağlayacaktır. 

Demir Açısından Zengin Olan Bazı Besin Kaynakları

Kuru Baklagiiller, Yaprakları Koyu Yeşil Olan Bitkiler, Dana Ciğeri Ve Dana Eti, Yumurta

Hızlı Fiyat Al

Saç Ekim Fiyatı Öğren
loading