Saç Dökülmesi Nedenleri?

Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesini önlemek, saçları daha gür hale getirmek için neler yapmalıyız?

Saç Dökülmesi Nedenleri?

Günümüzün en yaygın sorunlarından biri olan saç dökülmesinin kişiden kişiye değişkenlik gösteren birçok nedeni olabiliyor.  Uzman görüşlerine göre, kişilerde günlük 50-100 saç teli dökülmesi gayet normal ancak bunun üzerinde bir saç dökülmesi sorunu varsa mutlaka nedenleri araştırılmalıdır. Eğer yoğun bir saç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka bir hekime başvurarak size özel olan bu saç dökülmesi durumunun öğrenmeniz gereklidir..  

Nitekim, saç dökülmesi genel bir sorun olmanın yanında estetik görünüm açısından da kişilerin psikolojisini olumsuz etkileyebiliyor.

Temel nedenlerini aşağıda belirttiğimiz, saç dökülmesi sorununun karşısında önlemler alabilmek için ‘saç dökülmesi için önlemler’ adlı makalemizi inceleyebilirsiniz. 


Vitamin ve mineral eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Saçların beslenmek için ihtiyaç duyduğu en önemli vitamin ve minerallerin başında; D vitamini, Biotin, Çinko, Demir, B12 ve Folik asit gelmekte. Her ne kadar beslenmenize dikkat etseniz de eğer bu vitaminleri yeterli seviyede almıyorsanız saçlarınız maalesef ki beslenemez ve beslenemeyen saçlar cansızlaşır ve zaman içinde dökülmeye başlar. 

Zaman zaman yaptıracağınız tetkiklerle hangi vitamin ve minerallere ihtiyacınız olduğunu öğrenebilir ve vitamin mineral takviyeleriyle saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. 

Ayrıca vitamin ve mineral eksiklikleri saç dökülmesi yanında sürekli yorgunluk, uykusuzluk hali gibi birçok farklı soruna sebebiyet vermektedir. Mutlaka beslenme alışkanlığımızda vitamin ve minerallere yer vermeliyiz.