Ekilen Saçlar Ne Zaman Uzar? Sayfa Görüntülenme : 36203

Saç ekimi yaptırmaya karar veren ve başarılı bir saç ekimi operasyonundan sonra herkesin merak ettiği genel soru, ekilen saçlar ne zaman uzar?

Ekilen Saçlar Ne Zaman Uzar?

Saç ekimi yaptırmaya karar veren ve başarılı bir saç ekimi operasyonundan sonra herkesin merak ettiği genel soru, ekilen saçlar ne zaman uzar? Çok merak edilen soruların diğeri ise, ekilen saçlar neden dökülüyor veya saç ekimi sonrasında dökülen saçlar ne zaman çıkar?  Gibi soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. 

Bilindiği üzere saç ekimi sonrasında belirli evreler bulunuyor. 

Kısaca, saç ekimi yapılan bölgedeki yaraların iyileşmesi, ekimi yapılan saç köklerinin beslenmesi ve hemen akabinde şok dökülmenin başlaması ve şok dökülme ardından sağlıklı saçların uzaması olarak özetleyebiliriz.   Bütün bu sürecin başarılı sonuçlanması yaklaşık bir sene sürmektedir. 

Yani saç ekimi yapıldıktan hemen sonra saçlarınızın hızla uzamaya başlayacağını düşünüyorsanız bu fikirden hemen vazgeçin. Saç ekimi sonrasında yavaş ilerleyen ve yönlendirmelere uyduğunuzda sağlıklı sonuçları aldığınız bir süreç sizi bekliyor olacak. 

Saç ekimi ardından 2 ile 10 gün arasında saç ekimi yapılan bölgelerde kabuklanma görülebilecektir, ancak bu panik olunmaması gereken bir durumdur. Bu kabuklanma kendiliğinden iyileşecektir. Sizin yapmanız gerekense bu kabuklanma esnasında saç ekimi yapılan bölgeyi kaşımamaktır.  


Saç Ekimi Sonrası


Saç ekimi sonrasında ilk 2 gün oldukça önemlidir, bu süreçte saç ekimi yapılan bölgeye asla temas olmaması gereklidir.  Yıkama ise ancak 2 gün sonra yapılmalıdır ve mümkünse saç ekimi doktoru tarafından gerçekleşmelidir. 

Saç ekimi sonrası yıkama aşaması oluşan kabuklanmanın iyileşmesine de yardımcı olacaktır. 

Saç ekimi sonrası ki ilk 1 ay kuaför hizmeti alınmaması önemlidir. Nitekim saç ekimi sonrası saçlara uygulanacak her işlemden saç kökleride zarar görecektir. 

Yine saç ekimi yapılan bölgelerde kabarmalar ve sivilceler görülebilmektedir. Hekiminizin yönlendirmelerini uygulamanız durumunda bu kabarma ve sivilcelerde hızlıca iyileşecektir. 

Bu aşamada saç ekimi yapılan bölgedeki saçların yavaşça uzadığını görebilirsiniz, bu ortalama 1 veya 2mm şeklindedir. 

Sağlıklı korunan saç kökleri uzamaya başladıktan hemen sonra şok dökülme dediğimiz saç dökülmesi başlayacaktır. Saç ekimi sonrasında evrede asla panik olmamalısınız, bu dökülmelerle birlikte seyrek saçlar,  kızarık kafa derisi sizi rahatsız etse de başarılı bir sürecin başlangıcı olduğunu hatırlamanızda fayda var. 

Şok dökülme kişiden kişiye değişse, saç ekimi uygulamasından ortalama 15-20 gün sonra başlar. Şok dökülmenin süreside yine kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bazı kişilerde 2 hafta içinde tamamen dökülme yaşanırken bazı kişilerde 2 aya kadar sürebilmektedir. 

Saç ekimi sonrasındaki en önemli aşamalardan biri şok dökülmedir, çünkü saç ekimi sonrası şok dökülme ekimi yapılan yeni saçların geleceğinin habercisidir. 


Saç Ekimi Sonrası


Saç ekimi sonrası evrelerin geçmesiyle birlikte ekilen saçların uzamaya başlaması ortalama 3 ile 5 ay arasında gerçekleşir. Ekimi yapılan saçların tamamının uzamaya başlamış olması süreci ortalama bir yılda tamamlanır.

Özetlemek gerekirse; saç ekimi sonrasındaki süreç kişide kişiye farklılık göstermektedir. İlk aşama kabuklanma ve iyileşme aşamasıdır ve yaklaşık 2 hafta sürer. Sonraki aşama ise saç ekimi sonrası şok dökülmedir. Şok dökülme ilk 1 ay içinde başlar ve kişiden kişiye değişmekle beraber 2 hafta ile 2 ay arasında sürer. Ve şok dökülme ardından çıkan yeni saç telleri ile kişi hayal ettiği görünüme kavuşmaya başlar. 

Buradaki en önemli detay kişinin bu süreçte kendisine yapılan yönlendirmelere harfiyen uymasıdır. Gerek beslenmesine gerek uyku düzenine, sigara ve alkol tüketiminden stres seviyesine kadar her şey düzenli ve kontrol altında olmalıdır. 

Saç ekimi sonrasındaki en önemli bir diğer detay ise sabırdır. Kişi mutlaka sabırlı olmalıdır. Saç ekimi sonrası aşamaları iyi araştırmalı ve tüm bu aşamalara hazırlıklı olmalıdır. 

Saç ekimi uygulamalarında en sık sorulan Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?  Saç Ekiminden Sonra Neler Yenmeli? gibi soruların yanıtları için diğer makalelerimizi inceleyebilirsiniz. 

Hızlı Fiyat Al

Saç Ekim Fiyatı Öğren
loading