Saç Ekimi Sayfa Görüntülenme : 838617

Saç ekimi, saç ekimi öncesi, saç ekimi sonrası ve saç ekimi fiyatları gibi bir çok soruyu cevaplıyoruz. Saç ekimi yaptırmak için doğru klinik seçiminde yardımcı olacak bilgileri burada bulabilirsiniz.

Saç Ekimi

Saç dökülmesi günümüzde kadın erkek en yaygın sağlık sorunlarının başında geliyor. Birden çok farklı sebebe bağlı ortaya çıkan saç dökülmesi günde yaklaşık 40-80 saç teli arasındaysa bu durum normal karşılanıyor. 

Ancak dökülmeler bu adetlerin üzerinde seyrediyorsa mutlaka farklı önlemler almak gerekebilmektedir. 

Saç dökülmesinin birçok sebebi olabileceği gibi başlıca nedenleri; stres, düzensiz beslenme, hormonsal sağlık sorunları, psikolojik faktörler, vitamin eksikliği, özellikle kadınlarda demir eksikliği ve kansızlık saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında. Zamanla artan ve kalıcı hale gelen saç dökülmelerinde bir sonraki aşama ise kellik sorunudur. 

Bazen kalıtımsal olarak görülebilen kellik sorunu, başlı başına ele alınması gereken bir konudur ve çözümü saç dökülmesi tedavisinden daha farklıdır. 

Yoğun dökülmeler sonucunda kısmi veya tamamen oluşan kellik sorunlarında geçmişten günümüze birçok tedavi yöntemi denenmiştir. En etkili ve uzun vadeli kalıcı çözümler arasında ise saç ekimi yer almaktadır. 


Saç Ekimi


Peki, saç ekimi nedir?

Teknik ifadesiyle; saç ekimi, vücudun farklı yerlerinden, bacak-kol, göğüs veya enseden alınan saç köklerinin, saçların dökülmeye başladığı kısımlara taşınmasıdır.
Daha genel bir tanımla; saç ekimi birden çok nedene bağlı dökülmeye başlayan saçların yerine yeni kıl veya kıl köklerinin eklenmesidir. 

Dünya genelinde yapılan araştırmalarda erkeklerin yaklaşık %70 inde görünen saç dökülmesi durumu kadınlarda ise %40 oranında görülmektedir. Saç dökülmesine engel olunamayan durumlarda saç ekimi devreye girmektedir. 

1940'lı yıllarda uygulanmaya başlayan saç ekimi günümüzde son teknolojilerin kullanılmasıyla kesin ve kalıcı çözümler sunmaktadır. 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, saç ekimi saç dökülmesi ve kellik sorunlarında uygulanmaya başlayan en etkili yöntemdir. Ancak saç ekimi konusunda da dikkat edilmesi gereken hususlar var. Örneğin kemoterapi yada farklı hastalıkların ilaçla tedavisine devam eden hastalarda ortaya çıkan saç dökülmeleri sonucunda yapılan saç ekimi başarılı bir saç ekimi uygulaması olarak sonuçlanmayabilir. Aynı şekilde ağır kafa derisi yaralanmaları sonrasında yapılan saç ekimi uygulaması da başarılı bir saç ekimi uygulaması olamayabilir.


Saç Ekimi


Saç Ekimi Fiyatları Nedir?

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorular ise saç ekimi fiyatlarının neden veya neye göre değişkenlik gösterdiğidir. 

Evet, saç ekimi fiyatları kişiden kişiye, klinikten kliniğe, şehirden şehre hatta aynı hasta için doktordan doktora bile değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak saç ekimi için ortalama fiyatlar 5.000 TL ile 13.000 TL aralığında seyretmektedir. Saç ekimi fiyatlarını etkileyen temel faktörler arasında, ekimi yapılacak olan greft sayısı, cerrahın deneyimi, saç ekimi uygulaması için kullanılacak olan yöntem, saç ekimi merkezinin lokaysonuda saç ekimi fiyatını direkt veya dolaylı etkileyen faktörler arasındadır. 

Örneğin aynı yöntem ve aynı greft sayısı ile yapılacak bir saç ekimi, bir cerrah 5.000 TL olarak fiyatlandırılırken, farklı bir saç ekimi cerrahı 8.000 TL olarak fiyatlandırabilir.


Saç Ekimi Yöntemleri


Saç ekim yöntemleri nelerdir?

FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) Saç Ekim Yöntemi

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Saç Ekim Yöntemi

DHI (Direct Hair Implantation) Saç Ekim Yöntemi


Saç Ekimi


Saç Ekimi Acıtır mı?

Saç ekimi işlemi esnasında, lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu neticeyle saç ekimi esnasında normal koşullar içinde,  acı veya ağrı durumu oluşmaz.

Saç ekimi yapılacak olan bölgenin uyuşturulması ile saç ekimi operasyonu başlar. Bu uyuşturma, saç derisinin altına anestezi ilaçlarının enjektesiyle gerçekleşir.  Hemen hemen basit her cerrahi müdahalede olduğu gibi lokal anestezinin etki göstermesi yaklaşık 20 dakika içinde gerçekleşir. Lokal anestezi sayesinde hasta saç ekimi yapılan bölgede herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Burada önemli olan konu uygulanan anestezinin saç ekimi cerrahı tarafından değil anestezi uzmanı tarafından uygulanmasıdır. 

Sonuç itibariyle saç ekimi operasyonlarında lokal anestezi uygulanması nedeniyle, saç ekimi esnasında herhangi bir acı veya ağrı oluşmaz. 


Saç Ekimi Öncesi Sonrası


Saç ekimi Sonrası Beslenme Önemi

Bilindiği üzere saçlar ve saç kökleri tükettiğimiz gıdalardan beslenmektedir. Bu nedenle özellikle saç ekimi sonrasında beslenme alışkanlıklarımıza bir süre maksimum özeni göstermeliyiz. Sağlıklı beslenme, bolca vitamin ve mineral tüketilmesi, sigara ve alkolden uzak durulması ekimi yapılan saç köklerinin çok daha sağlıklı olmasını sağlarken sizi sonuca daha hızlı ulaştıracaktır. Aynı zamanda saç ekimi uygulamasının başarılı sonuç vermesini sağlayacaktır.

Doğru beslenme sayesinde hücrelerin yenilenme hızı artacağı için saç ekimi esnasında oluşan yara izlerinde hızla iyileşme görülecektir.

Vitamin ve minerallerin yer aldığı sağlıklı beslenmeye geçiş,  saç ekimi uygulamasından bağımsız olarak saç köklerinin de doğal yollarla beslenmesini sağlayacaktır. 

Saç ekimi sonrasında dikkat edilen düzenli ve sağlıklı beslenme aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. 

Yine düzenli ve sağlıklı beslenme sayesinde var olan saç kökleriniz ve saç telleri de güçlenecektir.


Saç Ekimi Zararları Varmı?

Saç ekimi her ne kadar estetik uygulamalar listesinde olsa da aynı zamanda cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır. Yapılan diğer cerrahi operasyonlar gibi riskli ve sağlığı tehdit eden unsurlar taşımasa da harcanan emek, zaman ve maddiyat sonrasında herkes güzel sonuçlar almak ister, bu nedenle estetik yönden saç ekimi sonuçları oldukça önem taşıyor. 

Saç ekimi yaptırmak isteyen herkesin en çok merak ettiği soruların başında ise; ‘saç ekiminin zararları var mı?’ ‘saç ekiminin zararları nelerdir’ gibi sorular geliyor. 


Saç Ekimi Öncesi Sonrası


Peki saç ekimi zararlı mıdır? Sizler için araştırdık;

Öncelikle  saç ekimi sektöründe artan rekabet nedeniyle çok fazla hekim ve saç ekimi merkezi danışanlarına türlü türlü vaadlerde bulunuyor, ve bunların başında ekilen saçlara garanti veren hekimler veya saç ekimi merkezleri geliyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi saç ekimi operasyonlarının başarısını etkileyen birçok unsur var. Bu saç ekimi uygulayanan doktora , saç ekimi yapılan bölgeye, saç ekimi sırasında kullanılan yönteme göre, 

saç ekimi operasyonlarının sonuçları  kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. 

Bu nedenle doğru hekim ve doğru saç ekimi merkezinin seçilmesi bu noktada hem saç ekimi operasyonunun başarısı hem de sonrasında ortaya çıkacak durumlar için oldukça önemlidir. 

Yine en önemli detaylardan biride, saç ekimi uygulamasını nerede yaptırdığınızdır. Günümüzde merdiven altı olarak tabir edilen birçok klinik, estetik salonları ve hatta neredeyse kuaförler bile saç ekimi operasyonları yapmaya başlamış durumda. En büyük risk ise bu konuda uzman olmayan kişilerin bile saç saç ekimi yapmaya kalkışmasıdır. Bu yüzden, saç ekimi yaptıracağınız kişinin diplomasını görmek istemenizde fayda var. Sonuç olarak başarılı bir saç ekimi yaptırmak istiyorsanız muhakkak alanında uzman bir hekimden ve profesyonel anlamda hizmet veren bir saç ekimi merkezinden hizmet almanız gereklidir. 

Saç ekimi sonrasında yaygın ve yaygın olmayan yan etkiler ortaya çıkabiliyor.

Saç ekimi ardından birkaç gün sürebilen alerjik kaşıntılar genel olarak herkeste görülebilir. 

Yine saç ekimi yapılan bölgede kişiden kişiye göre değişen seviyede ağrı hissedilebilir, ancak bu ağrı saç ekimi yaptıran herkeste görülmeyebilir.

Yine kişiden kişiye değişmekle beraber saç ekimi yapılan bölgede ödem oluşması da saç ekimi sonrası yan etkiler arasındadır.

Son olarak saç ekimi için karar verdiğiniz zaman, uzman hekimler ve profesyonel saç ekimi merkezlerinden hizmet aldığınız ve saç ekimi sonrası hekiminizin yönlendirmelerini uyguladığınız sürece saç ekimi operasyonlarının zararları olmadığı belirtilmektedir. 


Saç Ekimi


Sizlerde saç ekimi yaptırmayı istiyorsanız ve saç ekimi fiyatları nedir veya saç ekimi için en uygun yaş nedir diye merak ediyorsanız? Saç Ekimi Sonrası Önemli 4 Evre nedir bilmek istiyorsanız? Sigara içenler saç ekimi yaptırabilir mi diye araştırıyorsanız? Sizler için hazırladığımız diğer makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Hızlı Fiyat Al

Saç Ekim Fiyatı Öğren
loading